Suplementy diety w treningu

 

Chcąc szybko zwiększyć masę mięśniowa, wyrzeźbić sylwetkę czy też poprawić swoją siłę i wytrzymałość łatwo niekiedy wpaść w błędne koło zażywania różnego typu wspomagaczy. Do tematu suplementów diety należy jednak podchodzić z rozsądkiem, ponieważ ich nieodpowiednie zażywanie może przynieść tak naprawdę więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy ponadto, że tak naprawdę kluczem do sukcesu w pierwszej kolejności jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz plan treningowy dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Jeśli będziemy chcieli natomiast włączyć do naszego menu suplementy diety, powinniśmy skonsultować się z naszym lekarzem lub dietetykiem. Specjalista pomoże nam dobrać nie tylko odpowiednie preparaty, lecz także ich dawki. Poza tym niekiedy konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań, w tym chociażby podstawowej morfologii. Jakie rodzaje suplementów diety możemy jednak rozważać regularnie trenując na siłowni?

Monohydrat kreatyny

Ten związek chemiczny to prawdopodobnie jedna z najlepiej przebadanych obecnie substancji stosowanych przez sportowców oraz szeroko pojęte osoby aktywne fizycznie. Badania przeprowadzano na grupach osób uprawiających naprawdę różne dyscypliny sportowe, a wpływ na uzyskiwane przez nich osiągi odnotowywano zarówno w przypadku dyscyplin typowo siłowych, jak również szybkościowo-wytrzymałościowych. Przyjmowanie monohydratu kreatyny, który wg badaczy ma poprawiać nawadnianie komórek mięśniowych, zwiększać ilość ATP w mięśniach i jednocześnie hamować syntezę miostatyny, mogą rozważać także osoby dążące do zwiększenia masy mięśniowej.

Cytrulina

Suplementy diety z cytruliną także możemy brać pod uwagę, jeśli zależy nam na rozbudowie naszych mięśni. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami ma ona powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych i zwiększać tym samym przepływ krwi przez mięśnie. Jednocześnie ma ona także zmniejszać poziom odczuwanego bólu mięśniowego oraz zmęczenia. Za optymalną dawkę uznaje się ok. 8 g jabłczanu cytruliny.

Kofeina

Oczywiście jej zadaniem jest przede wszystkim zwiększanie naszego wydatku energetycznego w ciągu dnia. Osoby aktywne fizycznie i uprawiające sport na poziomie zaawansowanym mogą zauważyć jednak, że przyjmowanie kofeiny przed treningiem może przyczyniać się do zwiększenia ich siły oraz wytrzymałości. Nie zapominajmy przy tym jednak, że jest tu substancja, która w bardzo indywidualny sposób oddziałuje na ludzki organizm, a jej maksymalna bezpieczna dawka to 400 mg na dzień.

Witamina D3

Wraz z wapniem ma ona pozwalać utrzymywać prawidłowy stan kości. Badania, które przeprowadzone zostały na sportowcach, wykazują jednak, że osoby, które miały optymalny poziom witaminy D3 we krwi, cieszyły się wyższą siłą i ogólną wydolnością organizmu. Warto mieć przy tym na uwadze, że w naszej strefie klimatycznej zaleca się przyjmowanie 2000 jednostek witaminy D3 w okresie od października do kwietnia.

Kwasy Omega-3

Nie wpływają one co prawda w bezpośredni sposób na nasze osiągi czy masę mięśniową, jednak są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym badania sugerują, że kwasy Omega-3 mogą zmniejszać zakwasy, a niestety bardzo często przyjmujemy ich zbyt mało wraz z pożywieniem.