Jak znaleźć dobrego trenera personalnego?

 

Mówi się, że sport to zdrowie. Jest w tym oczywiście dużo racji. Regularna aktywność fizyczna pozwala poprawić naszą kondycję, zwiększyć wydolność organizmu czy chociażby zgubić nadprogramowe kilogramy. Nieumiejętne wykonywanie różnych ćwiczeń lub zła technika korzystania z maszyn na siłowni może skończyć się jednak kontuzją, a przynajmniej poważnymi zakwasami. Poza tym brak doświadczenia w temacie nie ułatwi nam wcale osiągnięcia naszych celów. Wsparcie profesjonalnego trenera personalnego może być więc na wagę złota. Jak jednak znaleźć dobrego specjalistę, który wskaże nam drogę i będzie jednocześnie skutecznie motywował, by na niej pozostać?

Na co musimy zwrócić uwagę szukając trenera personalnego?

Znaleźć go możemy zarówno na siłowni, na którą chodzimy, jak również pytając wśród znajomych czy szukając w Google. Ponieważ w Polsce nie jest to jednak zawód w żaden sposób regulowany, może być nam najzwyczajniej w świecie trudno znaleźć prawdziwie kompetentną osobę. Szukając trenera personalnego powinniśmy sprawdzić więc przede wszystkim opinie na temat osób, których oferta nas zainteresowała, a także ich doświadczenie, wykształcenie czy przebyte kursy. Poza tym musimy pamiętać, że będzie to osoba, z którą będziemy spędzać naprawdę dużo czasu. Zwróćmy więc uwagę także na to, jaki ma sposób bycia i czy w towarzystwie tej osoby czujemy się po prostu pewnie i komfortowo. Niezwykle ważną kwestią jest również to, czy dany trener personalny ma w swojej ofercie wszystko, czego rzeczywiście potrzebujemy. Jeśli zależy nam także na dopasowaniu diety do ćwiczeń, powinniśmy szukać kogoś, kto będzie w stanie ją ułożyć.

Jak powinna przebiegać współpraca z dobrym trenerem personalnym?

Oczywiście każdy może mieć swój własny sposób na prowadzenie podopiecznych. Jest jednak kilka elementów, które wyróżniają naprawdę dobrego trenera personalnego. Przede wszystkim będzie to wstępna konsultacja, w trakcie której będzie on chciał nie tylko poznać nasze cele i oczekiwania, lecz także przeprowadzić wywiad medyczny, dokonać pomiarów obwodów ciała czy analizy jego składu oraz sprawdzić naszą kondycję i możliwości już bezpośrednio w trakcie ćwiczeń. W trakcie kolejnych spotkań powinniśmy odczuwać realne zaangażowanie naszego trenera personalnego i to nie tylko podczas wykonywania kolejnych serii. Powinien być on bowiem zainteresowany nie tylko naszą techniką i poprawianiem ewentualnych błędów, lecz także chociażby utrzymywaniem naszej motywacji na odpowiednim poziomie. Prawdziwy profesjonalista będzie wspierać nas również w zmianie nawyków i ogólnego stylu życia.

Jakie są plusy i minusy korzystania z pomocy trenera personalnego?

Minusem będzie oczywiście dodatkowy koszt, jaki musimy ponieść opłacając spotkania. Kolejnym może być fakt, że musimy dostosować się do terminów, którymi dysponuje wybrany trener personalny. Czy jednak nie jest to warte tego, że osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem pomoże nam ułożyć plan ćwiczeń, przypilnuje naszej techniki, a także będzie motywować do kolejnych powtórzeń i wizyt na siłowni? Dla wielu z nas, to poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Przynajmniej na początku będzie warte więc każdych poświęceń!