Czy orbitreki to tylko treningi cardio? Jak wybrać najlepszy model?

 

Nazywane są też rowerami eliptycznymi bądź cross-trainerami. Orbitreki, o których oczywiście mowa, pozwalają bowiem ćwiczyć nie tylko nogi i pośladki, lecz także brzuch oraz ramiona. Ponieważ ćwiczenia na nich przedstawia się jednak przede wszystkim jako alternatywę dla bieżni lub roweru stacjonarnego, kojarzymy je przede wszystkim z treningiem cardio. To jednak nie wszystko, co może zaproponować nam ten niezwykle popularny sprzęt. Jeśli chcesz więc zgubić kilka zbędnych kilogramów lub po prostu poprawić swoją wytrzymałość i kondycję, koniecznie przeczytaj nasz artykuł do końca!

Rodzaje treningów, które można wykonywać na orbitrekach

Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, jest to oczywiście doskonały sprzęt do treningów typu cardio. Ćwiczenia, które wykonywać możemy na orbitrekach, tak jak w przypadku bieżni czy roweru stacjonarnego, świetnie stymulują pracę serca i całego układu krążenia. Możemy przy tym zdecydować się zarówno na metodę ciągłą, jak również interwałową – wszystko zależy od naszych indywidualnych możliwości oraz preferencji. Wprowadzenie do treningu naprzemiennych faz lekkich i wysiłkowych może stać się jednak ich bardzo efektywnym urozmaiceniem. Poza tym nie możemy zapominać, że budowa oraz sam koncept tego sprzętu pozwala wykonywać na nim także ćwiczenia siłowe – wszystko zależy od tego, jaki poziom oporu ustawimy.

Jak wybrać dobry orbitrek?

Wszystko zależeć będzie oczywiście od tego, czego w zasadzie oczekujemy od sprzętu i jaki jest nasz poziom zaawansowania – czy chcemy po prostu zadbać o swoją sylwetkę i poprawę kondycji, czy też trenujemy jednak na profesjonalnym poziomie. Przede wszystkim, zarówno ze względu na komfort użytkowania, jak i żywotność sprzętu, pamiętajmy, że naprawdę warto zainwestować w orbitrek magnetyczny, a nie klasyczny – mechaniczny.

Osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z treningami i szukają dobrego sprzętu do domowego użytku, polecamy przede wszystkim model HAMMER SPEED-MOTION BT. Ma on wszystko, czego potrzebuje dobry orbitrek (w tym chociażby 12 programów treningowych i czujnik pulsu ręcznego), a dodatkowo korzystać możemy z dedykowanej aplikacji treningowej.

Średniozaawansowanych z pewnością nie zawiedzie orbitrek FINNLO CROSSFLOW, który jest doskonałym przedstawicielem sprzętu klasy premium. Wyposażony został on w zaawansowany komputer treningowy z 18 programami, a także wbudowany czujnik tętna dłoni oraz odbiornik pasa telemetrycznego.

Na profesjonalne treningi dla najbardziej wymagających proponujemy maszynę SOLE by HAMMER E95. Technologia hamowania z magnesem trwałym w połączeniu z prezycyjnie wyważonym kołem zamachowym, 4-biegowymi pedałami oraz takimi udogodnieniami, jak chociażby wyświetlacz 10,1" Hi Tech Blue Backlight oraz dedykowana aplikacja są gwarancją wysokiej jakości treningów.

Największe plusy i minusy orbitreków

Przede wszystkim największą zaletą tego rodzaju sprzętu jest fakt, że wykonywane na nim ćwiczenia łączą w sobie zalety ćwiczenia na bieżni, rowerze stacjonarnym oraz stepperze. Poza tym orbitreki nie obciążają stawów, a ich budowa niemalże wymusza na nas zachowanie prawidłowej postawy. Minusem, jednak tylko na początku, może być fakt, że ćwiczenia mogą być dla nas nieco bardziej wymagające niż np. jazda na rowerze.