Bieżnie elektryczne – sprawdzony sprzęt do treningu cardio i nie tylko

 

Chyba ich największą zaletą jest fakt, że pasy, płyta oraz sama konstrukcja ramy dużo lepiej amortyzują nasze stawy niż jakakolwiek nawierzchnia, po której biegać możemy na zewnątrz. Bieżnie elektryczne pozwalają nam ponadto ćwiczyć bez względu na aktualną pogodę za oknem czy porę dnia. Dają ponadto pełen wgląd w nasze osiągi oraz takie parametry, jak chociażby tętno i spalone kalorie.

Jak możemy trenować na bieżni elektrycznej?

Sprzęt ten najczęściej wybierany jest przez ćwiczących do wykonania rozgrzewki bądź tzw. cool down – wyciszenia organizmu na zakończenie wizyty na siłowni. Poza tym jest to oczywiście najpopularniejszy sprzęt do treningów typu cardio. Bieganie na bieżni elektrycznej rozbudowuje nasze mięśnie nóg i pośladków, a także świetnie dotlenia jednocześnie nasz organizm, wzmacniając go i zwiększając jego wydolność. Poza tym z powodzeniem możemy wykonywać na niej tzw. interwały, które pozwalają jeszcze lepiej redukować tkankę tłuszczową oraz podnosić wytrzymałość niż chociażby tradycyjne cardio. Jednym słowem – jest to urządzenie, gdzie ruch (marsz, bieg) jest najbardziej naturalną formą aktywności, a intensywność (tępo poruszania się pasa) jest pod ścisłą kontrolą nas samych.

Jak wybrać dobrą bieżnię elektryczną?

Szukając sprzętu dla siebie szczególną uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na to, ilu będzie użytkowników (ile godzin dziennie chcemy ją używać), jak wygląda wzrost i waga użytkowników (odpowiedni dobór mocy silnika oraz długości pasa) oraz jak chcemy trenować (funkcje komputera – programy, multimedia).

Jeśli dopiero zaczynasz regularnie ćwiczyć, dobrym wyborem będzie model FINNLO ALPINE BT. Wyróżnia się on dobrą amortyzacją, a także niezwykle praktyczną i solidną budową. FINNLO ALPINE BT wygodnie składa się i rozkłada, a dzięki rolkom transportowym z łatwością przesuwa się z miejsca na miejsce. Osobom średniozaawansowanym polecamy natomiast zakup sprzętu marki HAMMER – Q.VADIS 7.0. Ten model również można składać, ma bardzo minimalistyczną budowę, jednak wyposażony jest w aż 31 programów oraz 6-punktowy system tłumienia wibracji. Najbardziej zaawansowaną opcją jest natomiast model FINNLO PERFORMANCE. Urządzenie to posiada nowoczesny komputer fitness, wielowarstwowy pas o grubości 3,1 mm, aż 8-punktowy system amortyzacji, a także szereg rozwiązań zwiększających przyjemność z wykonywania ćwiczeń w domu. Naturalnie model ten również można szybko złożyć i schować.

Najważniejsze plusy i minusy ćwiczenia na bieżni elektrycznej

Tak jak wspominaliśmy na samym początku największą zaletą korzystania z niej jest odpowiednia amortyzacja oraz zapewnienie sobie stałych warunków - nie zaskoczy nas żadna wystająca kostka, korzeń drzewa czy innego typu nierówności. Poza tym deszcz lub śnieg nie zakłóci naszego planu treningowego, a palące słońce nie będzie dawać nam się we znaki.

Chyba jedyną wadą bieżni elektrycznej może być fakt, że bieganie w domu może nam się w końcu po prostu znudzić. Choć i tu producenci sprzętu sportowego przychodzą nam z pomocą, wyposażając kolejne modele w Wi-Fi, Bluetooth czy nawet ładowarki USB. Zawsze możemy też ustawić się tak, by móc oglądać ulubiony serial.